Çiçek Sepeti

Çiçek Sepeti

Yozgat benzeri coğrafi özelliklere sahip yerler gibi zor yaşam koşulları da olsa kendi içindeki güzellikleri yaşayanlarına ve ziyaretçilerine hissettirip yaşatmasıyla çekici olmayı başaran kentlerimizden biridir. Nasıl olduğunun, ne konumda bulunduğunun önemi olmaksızın her varlık kendine has özellikleriyle vazgeçilmez olmayı başarır. Çiçek sepeti buna en güzel örneklerden biridir. Sadece tek bir türle hazırlanmışı olanları vardır. İlk bakışta bir renk bütünlüğü insanın dikkatini çeker. Türün duruşunun ahengiyle birlikte yavaştan bir dinginlik insan ruhunu ele geçirmeye başlar.

Her bir zerremizi işgal eden bu his belki de hayatımız boyunca hiç olmadığımız kadar sükûnet içinde olmamızı imkânlı kılar. Karışık türlerle hazırlanmış çiçek sepeti düzenlemesi içinde yer alan her tür aynı oranda güzel ve dikkat çekici olmayabilir lakin her birinin özel olmasını sağlayan nitelikleri farklıdır. Benzeri bir durum yaşam merkezleri için de geçerlidir diyebiliriz. Asıl garip olansa şehirlerin içinde yaşayan insanları da etkileyen bir yapıya sahip olmasıdır. Sadece deniz ve dağlar gibi düşünmez isek, genel olarak güneşli gün sayısının az olduğu kent insanının daha depresif olduğunu iddia edebilir miyiz? Bu etkenler kent sınırları içindeki herkesin yaşam koşullarını etkiliyor olsa da orada bulunan çoğunluk her zaman ki Türk sıcaklığından da nasibini almıştır.

Çiçek sepeti de hayatın herhangi bir zaman diliminde yaşadığımız duyguların coşmasına bir nehir misali iki insan arasında akmasına sebep olan en nadide hediyelerden biridir. Hediye seçimi söz konusu olunca pek çok farklı seçenek piyasada bulunuyor olsa bile çiçek sepeti anlamları çok güçlü olan bitkilerin, doğanın bizlere belki de en güzel armağanları çiçeklerin bir araya gelmesine fırsat vermez sadece. Başka anlamları ve duyguları da bir araya getirir. İnsan yaşamının her anı bir duygu ve his ile örtülüdür.