Yozgat’ Çiçekçisi

Yozgat’ın Çiçekçisi

Yozgat’ın insanı bir başkadır. Türkiye insanına has özelliklerin hepsi standarttır. Kentte pek çok kişiyi güler yüzü ve tüm dünya tarafından bilinen misafirperver şeklinde tanımlayabiliriz. Yerleşim yerinin kaçınılmaz olarak insanına kattığı özellikler vardır. Bu özellikler kentin coğrafyası, iklimi ve genel düşünüş yapısıyla ve tarihin getirdikleriyle de birebir ilişkilidir. Çiçekçisi, öğretmeni, esnafı, işçisi bu özelliklerden payına düşeni almıştır. İnsan ilişkilerinde başarılı olsalar da farklı etkenlerin devreye girmesi sebebiyle icra edildiği yerden bağımsız olarak kimse işinden memnun değildir bunu herhangi bir meslek grubuna sorduğumuz zaman aldığımız cevap hep aynıdır. Hemen herkes komşunun tavuğunu kaz gibi algıladığından farklı bir sektör çalışanını örnek gösterip onun işinin daha iyi olduğunu söylemektedir.

Çiçekçiye soracak olursanız butik sahibinin işi daha kolaydır butik sahibine göre de öğretmenler mesleğin en güzelini icra etmektedir. İşin aslı tam olarak sektörün çarklarına ve değişkenlerine tam olarak hakim olamadan konuşmak doğru olmasa da hemen hepimizin yaptığı genelleme hatası burada da vardır. Her işin kendi içinde zorlukları olduğu kadar insana haz veren tarafları da vardır ki öyle olmasa hiçbir meslek grubu varlığını devam ettiremez. Devamlılık sağlanmadığı takdirde ise olacak olan o mesleğin kaçınılmaz olarak tarihin bir noktasında son temsilcisini de bırakıp tozlu sayfalar arasında kendisine yer bulmaktan daha öteye gidememesi olur.

Bazı meslek grupları hayatımıza direkt etki ederler. Ve bu etki çoğu zaman en kritik noktalarda gerçekleşir işte insanların hayatlarının bu kritik noktalarına yaptıkları dokunuşlarla gidişatını önemli ölçüde etkileyen bir işi icra ediyor olmasalar diğer herkesten farklı olmayacak şekilde çiçekçilerin de meslekleri hakkında söyleyecek pek çok olumsuz taraf vardır. Ama unutulmaması gerekir ki bizlerin yaptığı hataların sonuçları kendimizi ve çevremizi mutsuzluğa iten başlıca neden ve bu mutsuz hislerden insan psikolojisine en faydalı etkiyi yapan bir çiçek ile kurtulmak çünkü mümkün. Bu yüzden de böyle bir kritik önemde iş yapıyor olmak çiçekçinin en önemli isteklendirme ve mesleğini sevme sebebidir.

bulletYozgat Çiçekçileri İçin Yararlı Bağlantı: Yozgat Çiçekçi